Защо кучето ближе лапите си

куче ближе лапи Снимка: iStock

В ероятно сте забелязали, че кучето ви от време на време облизва лапите си. Докато това се случва понякога – нямате причини за безпокойство. Ако обаче забележите, че започва да става прекомерно и твърде често, значи може би се касае за друг проблем и се налага да предприемете някои действия. 

Защо кучетата си облизват лапите си?

Обикновено домашните любимци облизват лапите си като част от личната си хигиенна поддържка. Ще забележите, че се случва обикновено в края на деня, след хранене, докато животното се успокоява и подготвя за дрямка или след връщане у дома след разходка навън. 

Дори кучета, които не се занимават с много грижи за себе си облизват лапите си от време на време – това е съвсем естествено и е в реда на нещата. От друга страна, не се счита за нормално, ако четириногият ви другар изглежда сякаш ближе лапите си често, настоятелно и дори – агресивно. Това обикновено е признак на здравословен или поведенчески проблем. 

Dogsandcats.bg

куче ближе лапиСнимка: iStock

5 основни причини, поради които кучето ви облизва лапите си

Облизването на лапите при кучетата е доста често срещано поведение. Обикновено това не е нещо, за което да се тревожите. Домашните ни любимци облизват лапите си като средство за изследване, самоуспокоение или просто за да почистят мръсотията, останала по тях след следобедната им разходка.

Но ако питомецът ви облизва и дъвче лапите си прекомерно (и не спира, когато го викате или се опитвате да го разсеете с играчки, храна или разходка), до степен, в която си причинява вреда, тогава е време да разгледаме по-отблизо какво може да се случва. 

Ето някои от най-честите причини, поради които кучетата прекомерно облизват и дъвчат лапите си.

  • Наранявания или обща болка

Щом забележите, че домашният ви любимец облизва прекомерно лапите си, първата стъпка е да се определи дали се касае за медицинско състояние. Кучетата често облизват лапите си настойчиво ако ги сърбят, болят или дразнят.  Докато случайното облизване на лапите се счита за нормално, агресивното им близане или дъвчене може да показва болка или нараняване. Ако забележите признаци като куцане, избягване на стълби или намалена активност, проверете лапите на питомеца си за:

  • Ужилвания
  • Порязвания
  • Враснали или счупени нокти
  • Сухи, напукани лапи
  • Фрактури
  • Изгаряния на лапите от горещи повърхности или зимни химикали

куче ближе лапиСнимка: iStock

Това може да се е случило в следствие на нараняване – животното може да е стъпило върху остър предмет или гореща настилка. Може да е било ужилено или ухапано от насекомо или друго животно. Възможно е дори да има нещо, което е залепнало за лапите му – предмет или вещество, с чието отстраняване не може да се справи само. Чужди предмети като трески, слама или части от растения могат да се заклещят между възглавничките на лапите и да предизвикат дискомфорт и дразнение. 

  • Бълхи и кърлежи

Бълхите и кърлежите са често срещани паразити, които могат да предизвикат сърбеж, който да накара кучето да облизва и хапе лапите си. Тези вредители могат да живеят почти навсякъде, включително местата, които питомецът ви най-често посещава и прекарва време, включително постелки, килими, играчки, високи треви и залесени площи.

Най-лесният начин да проверите дали кучето ви има бълхи или кърлежи е като го прегледате физически. Признаците за бълхи включват малки движещи се буболечки по кожата на кучето ви и черните петънца (мръсотия от бълхи), които те оставят след себе си. Още за това как да проверите дали кучето ви има бълхи у дома – четете тук 

Важно е да се консултирате с ветеринарния си лекар, за да разберете защо облизва лапите си, за да можете да отстраните максимално бързо причината.

Кърлежите най-често се забиват между пръстите на краката и възглавничките на лапите, както и зад ушите. Ако откриете кърлеж, внимателно го отстранете с пинсета, като хванете основата възможно най-близо до кожата на кучето. Още за възможните последици от ухапването на кърлеж както и какво да направите, ако откриете такъв по кучето си – четете тук 

  • Алергии

Алергиите могат да причинят реакции почти навсякъде по тялото на кучето, включително инфекции на кожата и лапите. Често идентифицирането на алергена може да бъде трудно, защото той може да произхожда от: 

Хранителни продукти: Това включва протеини като пилешко месо, свинско месо и яйца.

Сезонни фактори: Тригери като трева и цветен прашец могат да причинят обостряния.

Околна среда: Перилни препарати или други домакински продукти може да са проблематични.

Бълхи: Сърбежът от бълхи понякога може да бъде причинен от алергична реакция.

куче ближе лапиСнимка: iStock

Ако кучето ви има някакви обезпокоителни инфекции, свързани с алергиите му, може да се нуждае от локални и перорални лекарства и възстановяващ конус, за да не облизва и така да влошават състоянието на засегнатата област. За да се справят с основните алергии, ветеринарните лекари обикновено предприемат цялостен подход, включително лекарства за алергии (антихистамини), инжекции, специални диети, локални лекарства и/или медицински шампоани. 

Вижте още: 11 признака, че кучето ви страда от сезонна алергия

Не е необичайно кучетата да развият бактериални или гъбични инфекции на лапите. Тези инфекции могат да се появят по неизвестни причини, като понякога са вторичен резултат от алергия - когато кучето често ближе лапите си, те остават влажни и са по-податливи на възпаления.

  • Артрит

Артритът е често срещано състояние при по-възрастните кучета. Той може да засегне не само по-големите стави като бедрата и краката, но и пръстите на краката. Това прогресиращо заболяване възниква, когато ставният хрущял се разруши, което води до болка, възпаление и затруднено използване на засегнатите лапи или крайници. Вижте още и 5 симптома на кучешкия артрит, които не бива да пренебрегвате

За щастие има няколко начина да облекчите състоянието и да подобрите мобилността на вашето куче:

Промени в околната среда: Улеснете придвижването в дома на кучето си, като поставите килими на хлъзгави подове, блокирате достъпа до стълби и осигурите ортопедични легла.

Одобрени от ветеринарен лекар корекции в диетата: Попитайте вашия ветеринарен лекар дали добавки като глюкозамин или здравословна за ставите диета биха могли да бъдат полезни.

Контрол на теглото: Поддържането на кучето ви в добро състояние и без наднормено тегло помага за по-малко натоварване на ставите му, което може да помогне на артритния процес, като облекчи натиска и болката в засегнатите стави.

Упражнения или физиотерапия: Упражненията с ниско натоварване и поддържането на движението на ставите могат да помогнат за намаляване на болката, изпитвана от куче с артритни стави.

Противовъзпалителни и болкоуспокояващи лекарства (при необходимост): В зависимост от тежестта на артрита на вашето куче, вашият ветеринарен лекар може да препоръча лекарства, които да помогнат за овладяване на болката.

кучеСнимка: iStock

Имайте предвид, че прекомерното облизване често причинява петна от слюнка по косата около лапите. Независимо дали откриете нещо сами или не – важно е да се свържете с вашия ветеринарен лекар. Специалистът трябва да изключи здравословни и физически проблеми като причина преди да се концентрирате върху другата възможност – проблеми с поведението. 

  • Проблеми с поведението

Щом сте изключили всички здравословни проблеми, най-вероятно кучето ви ближе настойчиво лапите си водено от поведенчески причини. Може да просто скука, но съществува вероятност да се дължи на стрес, страх или безпокойство. 

В някои случаи, дори след справяне с основни медицински състояния като инфекции или алергии, кучето може да облизва и дъвче лапите си поради:

  • Навик
  • Скука
  • Стрес или тревожност
  • Обсесивно-компулсивно разстройство (ОКР)

При някои животни близането на лапите може да е започнало, защото са се почувствали отегчени, а след това да се е превърнало в навик, който им действа успокояващо, релаксиращо и им дава чувство на комфорт. При по-тежките случаи пък, може би се касае за обсесивно-компулсивна тенденция, които го кара да повтарят едно и също действие многократно. 

куче ближе лапиСнимка: iStock

Един прост начин да се справите с облизването на лапите на кучето си е да го разсеете с нещо. Водете го на чести разходки, играйте с него повече, осигурете му различни играчки, които да ангажират вниманието му, докато ви няма. Никога не го възнаграждавайте или насърчавайте, когато забележите, че облизва лапите си. Ако въпреки опитите ви облизването продължава, помислете за възможни техники за промяна на поведението, за да помогнете на домашния си любимец. В този случай най-добре е да се консултирате с треньор за кучета или психолог, специалист по кучешко поведение. 

Никога не подценявайте дадено поведение на домашния си любимец, дори и да ви се вижда безобидно. С повече търпение, постоянство и желание бихте могли да се справите, ако се касае за поведенчески проблеми, но ако имате съмнения за здравословни -винаги се консултирайте с ветеринарния си лекар.

кучеСнимка: iStock

Вижте още: 8 фини знака, че кучето ви изпитва болка

Виж още